Uzmanından Ahşap Mobilya Koruma Yöntemleri

Genellikle ahşap mobilyalar çok kaliteli malzemeler ile üretilmektedir. Kaliteli olarak üretilmiş olan ahşap mobilyalar uzun yıllar boyunca kullanılır hatta bu mobilyalar nesilden nesle kalarak ailelerin en değerli yadigarları arasına girer.

Fakat ne olursa olsun en değerli ahşap bile, eğer uygun bir şekilde koruması ve bakımı gerçekleştirilmez ise çizilme ve aşınmaya maruz kalır. Ahşap eşyaları koruma altına alabilmek ve bakımını iyi bir şekilde yapabilmek için kullanmış olduğunuz ahşap eşyanın türünü bilmeniz gereklidir. Ev eşyalarınızın arasına ahşap bir mobilya alırken, temizliği ve bakımının talimatlarını mutlaka öğreniniz.

Ahşap Mobilyalarınızı Koruyun

Mobilyalarınızın üzerinde oluşacak ısı hasarından mobilyanızı koruyabilmek için mutlaka tüm mobilyalarınızda bardak altlığı kullanın. Eğer ahşap olan mobilyanız bir yemek masası ise yiyecek ve içeceklerin direkt olarak masanız üzerine dökülmemesi için masa örtüsü kullanmayı ihmal etmeyin. Güneş ışığı ve aşırı sıcaklık ahşap mobilyalarınızda solmaya neden olabilir. Bu nedenden mobilyanızı güneş ışığının en sıcak halinden ve şömine soba gibi direkt ısı yayan ısıtıcıların önüne koymayın.

Ahşap Mobilyalarınızın Sık Tozunu Almayın!

Ahşap mobilyalarınız ve ahşap olan aksesuarlarınızın tozunu çok sık almayın. Ahşabınızın hasar görmemesi için ahşap üzerinde biriken tozları mutlaka pamuklu veya yeni nesil mikrofiber yumuşak bezler ile alın. Kesinlikle kimyasal madde içeren çok amaçlı temizleyiciler kullanarak ahşap mobilyalarınızı temizlemeyin; kimyasal içeriği olan temizleyiciler ahşap mobilyaların cilasına zarar verebilir. Çok kirlenmiş bir ahşap mobilyanız varsa varsa, yumuşak bir bez ve bulaşık deterjanı ile hafifçe silin. Sadece su ile nemlendirilmiş bir bez ile durulama işlemi yapın, ardından derhal yumuşak kuru bir bez ile tüm ahşabın yüzeyini kurulayın.  

Çoğu ahşap cilası ve ahşap için özel olarak üretilmiş olan spreyler, parlak bir görünüm elde etmek ve ahşabınız için koruma sağlamak amacı için silikon yağı veya petrol ürünleri içermektedir. Bu nedenden çok fazla temizleme ürünü ve cila kullanmamaya dikkat edin.

Mobilyalarınızda Aşınma Ve Yıpranmayı Tedavi Edin

Zamanla ahşap mobilyalar ne kadar iyi bakılsalar dahi bazen hasar görebilirler. Eğer ahşap üzerinde oluşan hasar tamir edilemeyecek aşamada ise hasar gören mobilyanız boyanabilir ve birkaç yıl daha şık bir şekilde kullanılabilir.

Ahşap üzerinde oluşan oyuk ve derin çizikler için ahşap dolgu malzemeleri veya inşaat mağazalarında bulunabilecek renkli dolgulu mum kullanabilirsiniz. Tek bir kalın katman yerine birkaç ince katman ile uygulama yaptığınızda parçanızın rengi ile yaptığınız işlemi eşleştirebilirsiniz.

Ahşap Mobilyalarınızı Yeniden Yağlayın

Ahşap mobilyalar kullanım hataları nedeni ile bazen aşırı kuru hale gelebilir. Ve ahşap mobilyalarınızı kuruduğu için yeniden yağlamanız gerekebilir. Ahşap mobilyaları daha göz alıcı duruma getirmek için yağ sabunu veya yağ sabununa benzer daha uygun başka bir temizleyici ile temizleyebilirsiniz. Mobilya yağınızı ahşap üzerine uygulayın ve ahşabın üzerinde mobilya yağını yaklaşık olarak on beş dakika bekletin. Bu şekilde mobilyanıza koruyucu bir kaplama uygulayacaksınız, mobilya bakımına devam etmeden önce mobilyalarınız üzerinde bu yağın 24 saat boyunca kalmasını sağlamalısınız. Yüksek oranda temizleme yağı kullanımı ürünler üzerinde bulunan parmak izlerini göstererek yüzeyin lekelenmesine neden olabilmektedir. Bu nedenden makul seviyede saf zeytinyağı bakım için kullanılabilir.  

 Mobilyalarınıza Gerektiğinde balmumu uygulayın

Ahşap mobilyalarınızın bakımını en iyi şekilde yapabilmek için özellikle mobilyalar için özel olarak üretilmiş olan macun veya sıvı balmumlarından kullanın. Kullanım şekline bağlı olarak, ahşaplara özel olarak üretilmiş olan pasta mumu cilaları iki yıl kadar ahşabın parlak görünmesini sağlayabilir. Sıvı balmumu uygulanması her zaman daha kolay uygulanır, fakat mobilya üzerine daha ince bir kaplama bırakır; bu nedenden macun mumundan ahşabı koruma altına alınması için daha sık uygulanması gerekebilir.

Ahşap Kokusunu Taze Tutun

Çok eski olan ahşaplar bazen iyi olmayan bir koku oluşturabilir. Kokunun ortadan kaldırılabilmesi için ahşap yüzeyinin kabartma tozu veya pudra ile ovulması yeterli olacaktır.

Ahşap Mobilyalarınızda Oluşan Sert Lekeleri Çıkarın

Fazla harcamış olduğunuz çabalarınıza rağmen, bazı hallerde lekeler çıkmaz ve güzel ahşap mobilyalarınız sizin için üzüntü verecek görüntüler oluşturabilir.  Ahşap üzerinde   hangi çeşit lekeniz olursa olsun, mümkün olduğu kadar en kısa sürede temizlemiş olduğunuzdan emin olmalısınız. Ahşap üzerinde oluşan lekeleri ne kadar uzun süre bekletirseniz, lekenin çıkartılması o kadar zor bir hal alacaktır.

Su hasarlarından dolayı oluşan koyu lekeler için, lekeler sirkeye batırılmış olan bir bez ile silinmelidir. Kir tabakalarının giderilmesini sağlayabilmek için ilk olarak, bir yağ sabunu ve su kullanabilirsiniz. Durulamayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Bu site DumanSoft İnternet Hizmetleri tarafından hazırlanmıştır.