Boya Badana Ustası Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizin duvarlarını daha renkli bir hale getirmek, birkaç duvarda farklı renk seçeneği kullanmak, boyama tarzı değişikliği gerçekleştirmeyi mi düşünüyorsunuz? Bende evime dekorasyon yaptırmayı ve duvar boyasının da ev dekorasyonuma büyük ölçüde katkıda bulunmasını istiyor ve daha nezih bir ortamda yaşamayı düşünüyorum. Ve gözümde canlandırdığım dekorasyonun tamamına kavuşabilmek için boya badana ustası seçerken nelere dikkat etmem gerektiği hususunda eksikliklerimi, gözden geçirerek en iyi şekilde fikirlerimi uygulayabilecek boya ustasını nasıl bulabileceğimi düşünüyorum. Eğer sizin de evinizin dekorasyonunu hayalinizde canlandırdığınız ev dekorasyonu yapmak gibi bir düşünceniz varsa, evinizi nasıl en iyi hale getirebileceğinizi beraber araştıralım.

1. Boya Badana Ustası Seçimi

Öncelikli olarak evimizin duvarlarını boyayacak olan ustanın seçilmesi kısmı aslında işin büyük bir kısmını tamamlayacak. Öncelikli olarak boya ve badana yaptırmak için evlerin metrekaresi üzerinden fiyat veren boya ustası arkadaşlardan fiyat alabilirsiniz.

Daha sonra dostlarınızdan, arkadaş çevrenizden, daha önce evini iyi bir şekilde boyatmış ve memnun kalmış kişilerden boya badana ustası tavsiyesi alabilirsiniz. Tabi her insanın bir boya badana ustasından iş beklentisi farklı olabilir. Fakat çıkan sonuçlardan memnun iseler arkadaş ve dostlarınızın vermiş oldukları tavsiyelere uyabilirsiniz.

2. Boya Badana Ustasıyla İletişim

Evet, bulmuş olduğumuz usta ile kuracak olduğumuz iletişim aslında işin en önemli kısımlarından birisi. Önemli olmasındaki neden; tam olarak istediğiniz boya rengini, yapılacak tüm işlemleri anlatmanız ve ustanın da sizin istediklerinizi tam olarak anlaması lazım. İyi bir şekilde anlaşabilmenin yolu da tabii ki iyi bir şekilde iletişim kurmaktan geçiyor. Bir boyanın yapılış şeklini ve renkleri tarif ederken yanlış anlaşılmak veya yanlış anlatmak iyi bir sonucun alınamamasına neden olabilmektedir.

3. Boya Malzemelerinin Seçimi

Öncelikli olarak evinizin boyatacak olduğunuz alanına karar vererek daha sonra usta ile birlikte boyanması gereken alana en uygun boya seçimini yapmaya ve gerekli olan malzemeleri konuşmaya başlayarak boya badana işlemlerine başlayabilirsiniz. Boya için gerekli olan tüm malzemeleri  ustanız mı getiriyor yoksa ustaya malzemelerin tümünü siz mi vereceksiniz bunun da anlaşma aşamasında kararını verilmesi gereken detaylardan olduğunu unutmayınız. Ayrıca malzemelerin kim tarafından alınıp alınmadığını konuştuktan sonra duvarlarınızda boya ve badanadan önce yapılması gereken bir tadilatın olup olmadığına karar verilmesi gerekiyor. Bu konu da mutlaka usta ile konuşulması gerekiyor.

4. Evinize ve Dekorasyonunuza Uygun Renk ve Boya Tarzı Seçimi

Evinizin tüm duvarlarını boyarken, mobilyalarınıza uygun olan duvar boyalarını seçerseniz ev dekorasyonunuzda bir bütünlük yakalamış olursunuz. Uyumlu boya badana ve eşya renkleri evinizde daha iyi bir atmosfer oluşturacaktır.

 

Fakat boya renklerinin seçim aşamasında evinizin ve odanızın metrekaresine dikkat etmelisiniz. Eğer evinizin küçük bir odasını boyatmayı düşünüyor iseniz bu odanın duvarlarının mutlaka açık renkte olmasını sağlayın. Bunun nedeni açık boya ve badana renkleri küçük alanları daha aydınlık ve nezih göstermek için  kullanılmaktadır. Tüm duvarlarınızı açık tonlarda boyatmayı tercih istemiyor iseniz, bir duvarınızı veya iki duvarınızı açık renklere zıt koyu renk tonunda boyatıp iyi bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Sıra dışı bir dekorasyon oluşturmak için bu renk değişimini tüm evinize de uygulayabilirsiniz.

5. Ev Eşyalarının Korunması

Boya işlemlerine başlamadan önce öncelikli olarak evinizde perdelerinizi, mobilyalarınızı ve halılarınızı mutlaka kaldırmanız veya üzerlerine büyük örtüler örterek ve badana yapılacak olan alanı açarak boya ustanızın en rahat şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

6. Ayrıntılar

Odalarda bulunan priz kenarlarında ve köşe alanlarında mutlaka kestirme fırçası kullanılmalıdır. Parke pervazları ve süpürgelikler üzerine köşe bantları yapıştırarak bu alanlara boya bulaşmasını önleyebilirsiniz. Temizlik için ekstra bir güç sarf etmek istemiyor iseniz mutlaka boya ve badanaya başlanmadan önce ortamın en iyi şekilde boyadan ve badanadan korunmasını sağlayınız.

 Boya ve badana işlemleri aslında çok dikkate alınmamasına rağmen eksik veya yanlış yapıldığı zaman fazlaca göze batan bir temizlik ve dekorasyon işlemidir. Bu yazımızda sizler için boya ve badana ustası seçme aşamasında dikkat edilmesi gereken konuları sırası ile anlatmaya çalıştık.

Bu site DumanSoft İnternet Hizmetleri tarafından hazırlanmıştır.